Звіт Генерального секретаря про роботу Організації

У 1945 році світові лідери зібрались у Сан-Франциско, щоб підписати Статут Організації Об'єднаних Націй, - так народилась організація, що стала втіленням нової надії для світу, який щойно пережив жахіття Другої світової війни. Засновники нашої організації чітко розуміли, який саме світ вони хочуть залишити в минулому.

У 2020 році Організація Об'єднаних Націй відзначає 75 років від дня підписання Статуту, і це відповідний момент для того, щоб задуматися про досягнутий нами прогрес і наше спільне майбутнє. Бачення і цінності, якими ми керуємося - і які засновані на рівності, взаємній повазі і здійсненні міжнародного співробітництва, - допомогли нам уникнути третьої світової війни, яка мала б катастрофічні наслідки для життя на нашій планеті. 

Протягом 75 років ми налагоджуємо співпрацю з метою вирішення глобальних проблем і досягнення загального блага. Ми ввели в дію найважливіші норми і угоди, що закріплюють права людини і забезпечують їх захист, поставили амбітні цілі в галузі сталого розвитку та намітили шлях до відновлення рівноваги в наших відносинах з кліматом і природою. Мільярди людей звільнилися від ярма колоніалізму. Мільйони були позбавлені від злиднів.

Сьогодні Організація Об'єднаних Націй, завдяки щоденній і цілодобовій роботі по всьому світу, допомагає рятувати мільйони життів щороку. Жінки і чоловіки, що працюють в Організації Об'єднаних Націй, надають допомогу 80 мільйонам біженців та переміщених осіб і забезпечують умови для того, щоб понад 2 мільйони жінок і дівчат могли оговтатися від ускладнень, пов'язаних з вагітністю і пологами. Більше 40 політичних місій і операцій з підтримання миру, в яких задіяно 95 000 військовослужбовців, поліцейських і цивільних співробітників, роблять все можливе для досягнення та підтримання миру і захисту цивільних осіб. Допомога в проведенні виборів, яку ми надаємо, тепер щорічно охоплює 60 країн, а допомога жертвам тортур - 40 000 людей. Для захисту прав людини, інформування про порушення та притягнення винних до відповідальності щорічно організовується близько 7500 місій зі спостереження.

Проте цих зусиль виявляється недостатньо для того, щоб стримати хвилі страху, ненависті, нерівності, бідності та несправедливості. Крім того, на початку 2020 року на нас буквально підкосив мікроскопічний вірус: пандемія коронавірусної інфекції (COVID-19) стала важкими випробуванням для окремих людей, громад і суспільства в цілому, особливо сильно вдаривши по найбільш вразливим.

Пандемія показала, наскільки крихкий наш світ. Вона оголила проблеми, які ігнорувалися десятиліттями: слабкість систем охорони здоров'я, прогалини в соціальному захисті, структурну нерівність, погіршення стану навколишнього середовища і кліматичну кризу.

Система Організації Об'єднаних Націй відреагувала швидко і комплексно: вона взяла на себе головну роль у прийнятті глобальних кроків у сфері охорони здоров'я, продовжує і розширює надання життєво необхідної гуманітарної допомоги, створює інструменти для оперативного реагування на соціально-економічні наслідки кризи і займається розробкою великої стратегічної програми дій з надання підтримки найбільш вразливим громадам і регіонам. Проте негативний вплив на досягнення основних цілей Статуту - миру, справедливості, прав людини і розвитку - виявився глибоким і, ймовірно, буде довготривалим.

Опубліковано:
RCO