Прес-реліз

З початку російської агресії в Україні втрачено майже 5 мільйонів робочих місць, заявила МОП

11 травня 2022

В умовах гуманітарної кризи, спричиненої російською агресією проти України, руйнуються ринки праці як у цій країні, так і у сусідніх державах.

ЖЕНЕВА (Новини МОП). З початку російської агресії в Україні втрачено близько 4,8 мільйона робочих місць, зазначено у новій аналітичній записці Міжнародної організації праці (МОП).

Фото: © Fadel Senna / AFP

Згідно з оцінкою, поданою в записці, у випадку ескалації бойових дій втрати у сфері зайнятості зростуть до семи мільйонів робочих місць. Разом з тим, негайне припинення бойових дій уможливило б покращення ситуації та швидке відновлення 3,4 мільйона робочих місць. Це дозволило б скоротити втрати у сфері зайнятості до 8,9 відсотка, зазначається у вищезгаданій записці «Вплив кризи в Україні на сферу праці: попередні оцінки».

Українська економіка серйозно постраждала через агресію з боку Росії. З моменту її початку 24 лютого понад 5,23 мільйона біженців виїхали до сусідніх країн. В основному це жінки, діти та люди старше 60 років. Близько 2,75 мільйона з загальної кількості біженців – особи працездатного віку. 43,5 відсотка з них, або 1,2 мільйона, раніше мали роботу, яку втратили або залишили.

У відповідь на це потрясіння Уряд України доклав значних зусиль для того, щоб зберегти в робочому стані національну систему соціального захисту, гарантуючи виплату допомог, зокрема внутрішньо переміщеним особам, з використанням цифрових технологій.

Регіональна і глобальна криза

Криза в Україні може спричинити потрясіння на ринку праці також у сусідніх країнах, перш за все в Угорщині, Молдові, Польщі, Румунії та Словаччині. У випадку продовження бойових дій українським біженцям доведеться залишатися у вигнанні довше, що спричинить додаткове навантаження на ринки праці та системи соціального захисту цих сусідніх держав, а у багатьох із них призведе до зростання безробіття.

Серйозні проблеми в економіці та сфері зайнятості, від яких потерпає Російська Федерація, викликáють значну ланцюгову реакцію в Центральній Азії, особливо у країнах, економіка яких залежить від грошових переказів із Російської Федерації, а саме у Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та Узбекистані.

Ці чотири держави входять до першої десятки країн походження мігрантів, які їдуть до Російської Федерації і у переважній більшості переказують значну частку заробітку до рідних країн. Якщо внаслідок бойових дій та санкцій проти Російської Федерації ці працівники-мігранти почнуть втрачати роботу в Російській Федерації та повертатися до країн свого походження, це призведе до серйозних економічних втрат у масштабах усієї Центральної Азії.

Агресія проти України спричинила шок і у світовій економіці, який ще більше ускладнив її відновлення після кризи, викликаної пандемією COVID-19. Це може позначитися на зростанні рівня зайнятості та реальної заробітної плати, а також створити додатковий тягар для систем соціального захисту.

У багатьох країнах із високим рівнем доходу, де останнім часом спостерігалися ознаки більш сталого відновлення ринків праці, наслідки української кризи можуть погіршити ситуацію на цих ринках і звести нанівець деякі з досягнутих здобутків. Особливо важке становище склалося у країнах із низьким та середнім рівнем доходу, багато з яких не змогли повністю відновитися від впливу кризи, викликаної пандемією COVID-19.

Невідкладні заходи

У березні Адміністративна рада МОП ухвалила резолюцію, в якій закликала Російську Федерацію «негайно і беззастережно припинити агресію» проти України. У резолюції висловлювалася глибока стурбованість повідомленнями про жертви серед мирного населення і напади на цивільні об’єкти, а також тяжкими наслідками для працівників і роботодавців, які продовжують працювати, ризикуючи своїм життям.

Щоб пом’якшити вплив кризи на український ринок праці МОП рекомендує здійснити низку невідкладних заходів, зокрема:

  • сприяти ініціативам організацій роботодавців і працівників із тим, щоб вони могли грати важливу роль у наданні гуманітарної допомоги та забезпеченні продовження роботи, де це можливо. Індивідуальні та колективні зусилля соціальних партнерів можуть позитивно впливати на згуртованість і сприяти всебічному економічному, соціальному і політичному розвитку;
  • забезпечувати цілеспрямовану підтримку зайнятості у відносно безпечних районах України, зокрема через програму релокації працівників і підприємств, здійснюваної за підтримки держави. Місцеві партнерства в сфері зайнятості (МПЗ), підтримувані МОП, можуть сприяти створенню можливостей працевлаштування;
  • підтримувати систему соціального захисту в Україні з тим, щоб продовжилася виплата допомоги, зокрема нещодавно впроваджені грошові виплати, їхнім одержувачам (колишнім і новим);
  • підготувати стратегію післявоєнної відбудови, яка заохочує створення гідних і продуктивних робочих місць за допомогою інвестицій, що сприяють підвищенню рівня зайнятості.

З початку російської агресії в Україні втрачено майже 5 мільйонів робочих місць, заявила МОП

Агенції ООН, долучені до цієї ініціативи

МОП
Міжнародна організація праці

Цілі, які ми підтримуємо завдяки цій ініціативі