Прес-реліз

ЗАЯВА КООРДИНАТОРКИ З ГУМАНІТАРНИХ ПИТАНЬ В УКРАЇНІ ОСНАТ ЛУБРАНІ

03 травня 2022

Запоріжжя, Україна, 3 травня 2022 р. 

Я рада з полегшенням підтвердити, що 101 цивільних громадян успішно евакуйовано з металургійного комбінату «Азовсталь» у Маріуполі та інших районів у ході операції з безпечного виїзду, скоординованої Організацією Об'єднаних Націй (ООН) та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ). Операція розпочалась у п'ятницю 29 квітня та була узгоджена зі сторонами конфлікту після залучення Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша під час його нещодавніх візитів до Москви та Києва. 

Завдяки операції 101 дитина, жінки та люди похилого віку нарешті змогли залишити укриття під металургійним комбінатом «Азовсталь» та вперше за два місяці побачити сонячне світло. Ще 58 людей доєднались до нас у Мангуші, селищі в передмістях Маріуполя. Ми супроводжували 127 людей сьогодні до Запоріжжя, розташованого у майже 230 кілометрах на північному заході від Маріуполя, де вони наразі отримують гуманітарну допомогу, зокрема медичну та психологічну підтримку, від установ ООН, МКЧХ та наших гуманітарних партнерів. Деякі евакуйовані вирішили не їхати до Запоріжжя разом з конвоєм. 

Протягом останніх днів, подорожуючи разом з евакуйованими, я чула розповіді матерів, дітей та слабких бабусь та дідусів про травму, яку вони переживали щодня під невпинними сильними обстрілами у страху смерті та майже без води, їжі та санітарних умов. Вони розповідали про пекло, яке їм довелось пережити, коли розпочалась війна і вони шукали притулку на комбінаті «Азовсталь»; багато хто був розділений зі своїми родинами та все ще не знає про долю рідних. 

Побачивши, як шестимісячний хлопчик грався з травинкою, його мама з радістю сказала, що він зміг це зробити вперше в житті. Я бачила сльози радості, коли рідні, які були заблоковані у різних частинах комбінату два місяці, змогли возз’єднатись. Літня мешканка Людмила розповіла, як мріє повернутись до Маріуполя, де прожила все свої життя, але вона дуже добре знає, що Маріуполь, колись прекрасне та повне життя місто, зараз в руїнах, а її рідні та друзі загинули або опинились у різних містах. Ці розповіді з Маріуполя та багатьох інших міст України є свідченням жорстокості цієї несправедливої війни. 

Сьогодні ми безпечно доставили людей в Запоріжжя, але мене непокоїть, що можуть бути ще мирні громадяни, які залишаються у пастці. Ми з МКЧХ готові працювати, щоби повернутись на «Азовсталь» для їх евакуації, і робити те саме у всіх інших районах, де спостерігається ескалація інтенсивних бойових дій по всій Україні. ООН продовжить взаємодіяти зі сторонами конфлікту заради цього. 

Ми також плануємо взаємодіяти зі сторонами, щоби повернутись в Маріуполь та надати термінову гуманітарну підтримку людям, які живуть у зруйнованих будинках без води або електрики. Ми знаємо, що це можна зробити, і це має бути зроблено.

***

ЗАЯВА КООРДИНАТОРКИ З ГУМАНІТАРНИХ ПИТАНЬ В УКРАЇНІ ОСНАТ ЛУБРАНІ

Osnat Lubrani

Оснат Лубрані

ООН
Координаторка системи ООН в Україні, Гуманітарна координаторка
Перед тим, як очолити Представництво ООН в Україні, пані Оснат Лубрані займала пост Координатора системи ООН і Постійного представника Програми Розвитку ООН в Республіці Фіджі (2013-2018), виконуючи обов’язки в дев’яти інших малих острівних державах, що розвиваються (Федеративні Штати Мікронезії, Кірибаті, Маршаллові Острови, Науру, Палау, Соломонові Острови, Тонга, Тувалу та Вануату). У 2009-2013 роках у якості Координатора з питань розвитку Організації Об’єднаних Націй і Постійного представника Програми Розвитку ООН у Косово пані Оснат Лубрані здійснювала моніторинг діяльності Миротворчої місії ООН в Косово (МООНК). До цого вона займалась підтримкою Програми Розвитку ООН в Колишній Югославській Республіці Македонія в рамках Бюро ПРООН з попередження криз і відновлення. Також пані Лубрані займала ряд керівних посад у Жіночому Фонді ООН (ЮНІФЕМ), обіймала пости Регіонального директора відділуЦентральної та Східної Європи та Директора Бюро зв’язку в Брюсселі. Оснат Лубрані отримала ступінь магістра Колумбійського університету у Нью-Йорку за спеціальністю «міжнародні відносини» та ступінь магістра Нью-Йоркського університету за спеціальністю «виробництво кінофільмів та телевізійних програм».

Агенції ООН, долучені до цієї ініціативи

УКГС ООН
Офіс ООН з координації гуманітарних питань

Цілі, які ми підтримуємо завдяки цій ініціативі