Прес-реліз

ВООЗ зафіксувала 100-ту атаку на охорону здоров'я в Україні

08 квітня 2022

Сьогодні у війні в Україні пройдено жахливий рубіж – понад 100 атак на охорону здоров’я було підтверджено ВООЗ із початку війни 24 лютого. Наразі атаки забрали життя 73 людей і 51 отримали поранення.

Із поточних 103 атак, 89 зачепили заклади охорони здоров’я, а 13 – транспорт, включаючи машини швидкої допомоги.

«Ми обурені тим, що атаки на охорону здоров’я тривають. Атаки на охорону здоров'я є порушенням міжнародного гуманітарного права, – заявив д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генеральний директор ВООЗ, на прес-конференції. – Мир – це єдиний шлях вперед. Я знову закликаю Російську Федерацію припинити війну».   

«Це справді сумна іронія, що ми фіксуємо цю віху у понад 100 атак на охорону здоров’я в Україні у Всесвітній день здоров’я, – зазначив д-р Ганс Анрі П. Клюге, Директор Європейського регіонального бюро ВООЗ, який сьогодні відвідав гуманітарний центр у Львові на західній Україні.  – Мене особисто вразила сила духу медичних працівників, а також стійкість самої системи охорони здоров’я в Україні. ВООЗ працює над тим, щоб ланцюжки постачання залишалися відкритими, щоб забезпечити доступ до життєво важливих медичних товарів у містах і населених пунктах по всій країні, а постійні атаки на охорону здоров’я роблять ці зусилля ще більш складними».  

Ця віха з понад 100 атаками на охорону здоров’я охоплює лише 42 дні від початку вторгнення Росії в Україну. Шкода від цього насильства є не тільки миттєвою — як-от кількість смертей і травм, але й довгостроковою щодо впливу на систему охорони здоров’я України. Це серйозний удар по зусиллях країни в проведенні реформ у сфері охорони здоров’я та досягненні всеохопного доступу до послуг охорони здоров’я — тієї цілі, де Україна досягла значного прогресу до початку війни.

«По всій Україні 1000 медичних закладів знаходяться поблизу зон конфлікту або у змінених зонах контролю, – пояснив д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні. – Медичні працівники по всій країні ризикують своїм життям, щоб надавати допомогу тим, хто потребує медичних послуг, і вони та їхні пацієнти ніколи не повинні бути мішенню. Крім того, коли люди не можуть звертатися за медичною допомогою та отримувати її через те, що заклади були зруйновані, або через страх, що вони можуть стати мішенню, вони втрачають надію. Не можна недооцінювати шкоду психічному здоров’ю, завдану війною, яка вплине як на цивільних осіб, так і на працівників сфери охорони здоров’я».

Атаки на охорону здоров’я, на жаль, спостерігаються на тлі конфліктів у всьому світі. З 1 січня 2022 року ВООЗ підтвердила 160 атак на охорону здоров’я в 11 країнах і територіях, внаслідок яких було 97 загиблих і 74 поранених. У цей час за межами України, у Судані, також нещодавно почастішали атаки на охорону здоров’я.

 

Примітки для редакторів

Що таке атаки на охорону здоров’я?

Атака на охорону здоров’я — це будь-який акт словесного чи фізичного насильства, перешкоджання чи погрози насильства, який перешкоджає доступу до надання лікувальних та/або профілактичних медичних послуг. Типи атак відрізняються в залежності від контексту і можуть варіюватися від фізичного насильства, психосоціальних погроз і залякування до використання важкої зброї проти медичних закладів.

Атаки на охорону здоров’я включають атаки на заклади охорони здоров’я, транспорт, персонал, пацієнтів, постачання та склади.

 

Якою є роль ВООЗ?

Всесвітня асамблея охорони здоров’я доручила ВООЗ відстежувати та поширювати звіти про атаки на охорону здоров’я  (WHA Resolution 65.20).

Наша ініціатива «Атаки на охорону здоров’я» має на меті посилити захист медичних працівників у всьому світі, щоб вони могли надавати медичну допомогу в безпечному середовищі, не зважаючи на акти насильства. Ініціатива має три основних напрями роботи, включаючи (1) систематичний збір даних про атаки, (2) адвокацію щодо запобігання нападам і їх припинення, якщо вони відбуваються, і (3) просування передового досвіду та підвищення обізнаності щодо захисту охорони здоров'я від атак.

Як ВООЗ виконує свою роль?

Система спостереження ВООЗ за нападами на охорону здоров’я (SSA), запущена в грудні 2017 року, є основним механізмом збору первинних даних про напади на охорону здоров’я в країнах зі складними надзвичайними гуманітарними ситуаціями. Її методологія дозволяє каталогізувати атаки та надає дані на основі рівня достовірності для кожного інциденту. Отримана інформація потім стає загальнодоступною.

ВООЗ оприлюднює іншу інформацію про атаки на охорону здоров’я?

ВООЗ не ділиться даними, окрім інформації, опублікованої на інформаційній панелі SSA, яка має спеціальні заходи для захисту конфіденційності джерел і запобігання будь-якої подальшої шкоди постраждалим від нападу та постраждалим громадам.

ВООЗ розслідує напади на охорону здоров’я?

ВООЗ не має ні повноважень, ні інструментів для розслідування цих атак, включаючи встановлення осіб, які їх вчинили. Роль ВООЗ полягає в систематичному зборі та поширенні даних про атаки. Це робиться шляхом перевірки і підтвердження, що атаки на охорону здоров’я мали місце, щоб підкреслити їх масштаби та наслідки. Інші органи системи Організації Об’єднаних Націй мають мандат на розслідування атак на охорону здоров’я, і ВООЗ співпрацює з ними.

 

ВООЗ зафіксувала 100-ту атаку на охорону здоров'я в Україні

Агенції ООН, долучені до цієї ініціативи

ВООЗ
Всесвітня Організація охорони здоров'я

Цілі, які ми підтримуємо завдяки цій ініціативі